Jak vyzrát na mastné vlasy
.png)
Mastné vlasy dokážou pořádně znepříjemnit život. Proč se to ale děje? Proč se nám tolik mastí vlasy?
Na tyto otázky samozřejmě není jednoznačná odpověď, protože všichni jsme jedineční a i naše vlasy jsou jedinečné. Pojďme se ale podívat na pár možností, proč se vlasy nadměrně mastí a co s tím.
1. nesprávně zvolená vlasová kosmetika, která příliš zatěžuje
První si pojďme říct dvě důležité věci.
1. STOP SILIKONŮM - Vybírejte vlasovou kosmetiku bez silikonů, protože obalí vlas, zatíží ho a většina se nedá dobře vymýt, takže se do vlasů nedostávají potřebné živiny a navíc se více mastí.
2. ÚČINEK PRODUKTŮ - Šampon slouží primárně k mytí pokožky hlavy. Až pěnou stáhnete zbytek vlasů. A na délky a konce vlasů je klíčový výběr kondicionéru, případně masky. Takže se nebojte kombinovat. Může se klidně stát, že máte vlasy mastné u kořínků, ale suché v délkách a koncích. Podívejme se na různé varianty.
Případ 1 - Mám mastné kořínky a suché, drsné délky
Pokud Vás trápí přesně toto, sáhněte po hloubkově čisticím šamponu a k tomu si pořiďte hydratační kondicionér, který pomůže dostat suché vlasy znovu do formy a jednou týdně použijte hydratační masku.
Případ 2 - Mám mastné kořínky a polámané délky
Pokud máte délky vlasů poškozené, dopřejte jim regeneraci. Na mastnou pokožku vyberte hloubkově čisticí šampon a do délek se nebojte dát regenerační masku a vlas uzavřít regeneračním kondicionérem ve spreji (oplachový kondicionér by vaše vlasy náchylné k mastění mohl příliš zatížit a problém by to nevyřešilo).
Případ 3 - Mastí se mi jen okolí obličeje
V tomto případě je velká pravděpodobnost, že mastění vlasů způsobuje pleťová kosmetika, která se z obličeje dostane i do vlasů. Nebo si se svými vlasy hodně hrajete. Možná nevědomky, ale příliš na ně saháte, taháte, upravujete, aby okolí obličeje vypadalo co nejlépe, ale mastnota z rukou se na vlasy přenáší a problém je na světě.
Co by mohlo pomoci? Jednoznačně suchý šampon. Problematickou partii si nastříkejte suchým šamponem hned po umytí vlasů. Škrob obsažený v šamponu čeká u pokožky na mastnotu, kterou pohltí a vy si tím můžete prodloužit interval mytí vlasů o 1 až 2 dny. (Jen pozor, toto nedoporučujeme dělat dlouhodobě. Suchý šampon vysušuje pokožku a mohli byste si tím, z dlouhodobého hlediska, zadělat na lupy.)
Případ 4 - Mastí se mi celé vlasy
V tomto případě potřebujete opravdu důkladně umýt a myslet na správné složení vlasových produktů (bez zatěžujících silikonů). Šampon bychom zvolily hloubkově čisticí a k tomu nejlehčí kondicionér, který máme - bezoplachový objemový kondicionér. Navíc si určitě nastudujte správnou techniku péče a mrkněte na bod 3 tohoto článku.
2. celkově nesprávná péče o vlasy od mytí, přes sušení až po česání
Jak si správně umýt vlasy aby se nemastily? 2x šamponem!
- Dostatek vody - je stěžejní pro správné fungování šamponu. Vlasům dopřejte příjemnou teplotu, ani horkou, ani studenou.
- Množství šamponu - do dlaně si dejte šampon, určený pro váš typ vlasů, zhruba o velikosti padesátikoruny. Rozetřete jej v dlaních, naneste ke kořínkům a na pokožku hlavy a chvíli jemně masírujte. Potom vlasy opravdu důkladně opláchněte. NELEKEJTE SE! Při prvním mytí většina dobrých šamponů (bez sulfátů) téměř nepění, protože myje nečistoty a mastnotu. Tak je to úplně v pořádku.
- Druhé mytí - Ten sladký moment, na který všichni čekáme přijde právě teď. Do dlaně si dejte opět stejné množství šamponu a naneste ke kořínkům podruhé. Teď přijde ta nádherná bohatá pěna, po které všichni toužíme. Touto pěnou umyjte zlehounka i délky vlasů a opět pečlivě opláchněte.
- Kondicionér - Po umytí je vlasové vlákno otevřené, a proto je nezbytné ho zase uzavřít. Čím? Kondicionérem. Naneste jej do délek a pročešte. Pokud máte čas, nechte minutku nebo dvě působit (vytahejte třeba vlasy z odtoku) a opravdu důkladně vymyjte.
Sušení vlasů - tady je možné, že děláte chybu a vlasy se mastí více než by měly.
Fénování je nezbytně nutné.
Proč?
Co vzniká v teple a vlhku?
Přesně tak, jsou to plísně a ty na hlavě prostě nechceme.
Zkuste si proto najít čas a vlasy si vždycky vyfénovat. Není to jen pro jejich zdraví, ale taky si (s trochou tréninku) foukáním vytvoříte tvar, jaký si přejete.
Postup
- Mám úplně mokré vlasy, co teď? Lehce z nich stáhněte vodu od kořínků je konečkům a jemně zabalte do ručníku - ten odsaje další přebytečnou vodu.
- DŮLEŽITÉ - hlavně své vlasy v ručníku nedrhněte, poničí vám kutikulu (vnější vrstvu vlasu) a tu už 100% neopraví ani svěcená voda.
- Tepelná ochrana - Nastříkejte si ochranný sprej rovnoměrně na vlasy a jdeme na to!
- Při prvním sušení ještě nepotřebujete kartáč. Pokud máte delší vlasy, předkloňte se a na střední teplotu (ne na nejvyšší, protože byste si mohli podráždit kůži a začala by produkovat ještě více mazu) prosušte vlasy u kořínků.
- Hoďte si vlasy zpátky a vemte si kartáč (ideálně plochý se štětinkami a kuličkami na konci, nebo kulatý). Postupně, na stejnou teplotu jako v předchozím kroku, fénujte délky (sklon fénu směřuje po směru růstu vlasů).
Omezte česání. Pokud se vám mastí vlasy, češte se maximálně jednou denně.
3. životospráva
Tady možná píchnu do vosího hnízda, ale pokud trpíte na mastné vlasy a k tomu kouříte, jíte nevyváženou stravu a ještě se dost stresujete, je pravděpodobné, že ani správná vlasová kosmetika vám nepomůže. Je potřeba sebe dát na první místo a začít o sebe pečovat.
4. hormonální nerovnováha
Toto je něco, co často nemůžeme úplně ovlivnit. V těhotenství nebo přechodu se vlasy můžou začít více mastit nebo vypadávat. Naštěstí se po skončení těchto období dávají vlasy zase do pořádku.
Snad jste v tomto článku našli řešení na Váš problém s mastícími se vlasy. A pokud ne, napište nám a my Vám poradíme individuálně.
Míša a Kačka